Patent Tescil Sorgulama

Patent Tescil Sorgulama

Patent ve Faydalı Model tescilleri çeşitli araştırma siteleri kullanılarak araştırılabilir. Araştırmayı hangi amaçla yaptığınıza göre bunlar arasından seçim yapmanız yararlı olur. Patent araştırma sitelerinden yapılacak araştırma sonuçlarını kesin sonuç olarak görmemek gerekir. En başından belirtmek gerekir ki; patent faydalı model araştırmalarının bizim gibi profesyoneller gözetiminde yapılması en doğru sonuca yaklaştırır.

İhtiyaca göre nasıl patent sorgulama yapılmalı?

Bir ürünün Türkiye'de patent tescil sorgulamasını nasıl yaparız?

Yurtdışında bulduğumuz bir ürünü Türkiye'de piyasaya sunmadan önce bu ürünle bağlantılı olarak Türkiye'de patent yada faydalı model tescili yapılıp yapılmamış olduğunu bilmek gerekir. Başkası adına patent kotent tescili yada faydalı model tescili ile koruma altına alınmış bir buluşun ticaretini ondan izinsiz olarak yapmak suçtur. Tazminat yada para cezası gibi yaptırımlardan korunmak için en önce Türkiye'de patent tescil sorgulama yapılması gerekir.

Patent tescil sorgulama işlemi Türk Patent Enstitüsü resmi internet sitesinden yapılabilir. Buradan

- Konu

- Başvuru numarası

- Başvuru Sahibi

- Buluş Sahibi, vs...

gibi kriterlerle araştırma yapmak mümkündür. Bu araştırma son 18-20 ayda yapılıp henüz yayınlanmamış başvurular dışında kalan tüm başvuruları göstermektedir. Bu bakımdan eğer çok yeni bir ürünle ilgili olarak araştırma yapılmakta ise risk ortadan kalkmaz, ama ürün birkaç yıldan önceden beri bilinmekte ise patentinin de görülmesi gerekeceğinden yararlı olacaktır.

Bir patent tescil sorgulamasını dünya çapında nasıl yaparız?

Patent tescilleri yalnızca tescilin geçerli olduğu ülkelerde koruma sağlarlar. Bunu şöyle de söylemek mümkündür:

Patentler tescil edilmedikleri ülkelerde koruma sağlamazlar

Bir patentin hangi ülkelerde tescilli olduğunu bilmek diğer ülkelerdeki üretici ve satıcıları suç işlemekten korur ve patentin geçerli olmadığı ülkeler de bu yolla bulunmuş olacağından yeni fırsatlar yaratır.

Patent tescil sorgulama patentscope yada espacenet portallarından yapılabilir. Buradan da

- Konu

- Başvuru numarası

- Başvuru Sahibi

- Buluş Sahibi, vs...

gibi kriterlerle araştırma yapmak mümkündür.

Bir buluşun daha önce başkası tarafından yapılıp yapıladığını nasıl araştırabiliriz?

Buluşunuzun patentlenebilirliğinin anlaşılması için yapılacak araştırma diğerlerine göre biraz daha zor bir araştırmadır. Çünkü patent otoritesi patentlenebilirlik araştırması yaparken sadece önceki patentlere bakmaz. Buluşun yapıldığı alandaki literatür de ayrıca kontrol edilir.

Önceki başlık alltında açıklanan Patentscope veya espacenet üzerinden yapılacak araştırma fikir verecektir fakat patentlenebilirlik araştırması yapılırken tam ve kesin sonuca ulaşılması çok zordur. Çünkü bazı durumlarda iki ayrı araştırma otoritesinden alınan araştırma raporları bile birbirine benzemeyebilmektedir.

Bu konuda bizim Optimum Patent Ofisi olarak tercihimiz Türk Patent Enstitüsü üzerinden Avrupa Patent Ofisi Sorgulaması (EPOQUE) yaptırma yada özel araştırma raporları da düzenlemekte olan resmi araştırma otoritelerinden rapor satın almaktır. Özel araştırma raporları 2-3 bin Euroları bulmakla beraber doğruya en yakın sonuçları vermektedir.

Patent tescil sorgulama ile ilgili daha detaylı sorularınızı buradan yanıtlayalım.

Share |
Copyright © 2011 | Optimum Patent | Tüm Hakları Saklıdır... Patent tescil - Marka tescil - Patent nedir - Faydalı model - endüstriyel tasarım - Site Haritası - Rss - Seoreklam.com - Hürriyet ilan
Ad Soyad Telefon