Patent Tarihi

Bilinen ilk patent koruması MS 500’lerde bugün İtalya topraklarında kalmış olan Sybaris şehrinde verilmiştir. Bugünkü anlamda buluşun kamu ile paylaşılması karşılığı olarak belirli bir süre buluşçuya tekel hakkı verilmesini sağlayan patent tescili 1400lerin sonunda ilk olarak Venedik’te verilmiştir.

Sonraki dönemde patenti açıklayan bir dosya hazırlanarak başvuru yapılmasını ve devamında patent tescili verilerek koruma sağlanmasını 1700lerde ilk olarak İngiltere’de görmekteyiz. Patent tescilinin uluslar arası anlam kazanması 1883 yılında imzalanan Paris Anlaşması ile olmuştur.

Bu tarihte onaylanan Alamet-i Farika ve İhtira Beratı nizamnameleri ile patent sistemi uygulamaya konmuştur. Bugün uygulanmakta olan çağdaş patent sistemi Türk Patent Enstitüsü’nün de kurulmasının ardından 1995 yılından itibaren başlamış, bu tarihten sonra önce marka tescilleri, devamında ise patent ve faydalı model tescilleri artarak günümüze kadar gelinmiştir.

Share |
Copyright © 2011 | Optimum Patent | Tüm Hakları Saklıdır... Patent tescil - Marka tescil - Patent nedir - Faydalı model - endüstriyel tasarım - Site Haritası - Rss - Seoreklam.com - Hürriyet ilan
Ad Soyad Telefon