Faydalı Model

Faydalı model belgesi sahibine 10 yıllık koruma hakkı kazandıran, mekanizma, makina yada ürünlerde yapılan geliştirmelerin korunması için uygulamaya konmuş bir basitleştirilmiş patent belgesidir.

Kimyasal formüller, yöntem veya sistemler faydalı model tescili ile korunamazlar. Bunlar için Patent Tescili başvurusu yapılması gerekir. 

Faydalı model belgesi erken yayın talebi yapılmışsa ortalama bir yıl içinde alınabilir. 

Başvuru patent başvurusu ile aynı şekilde hazırlanır ve yapılır. Enstitüde yapılan işlemler patent tescili işlemlerinden farklıdır. Buluş yenilik bakımından patent uzmanları tarafından araştırılır ve benzer başka buluş bulunmazsa onaylanarak yayınlanır.

Faydalı model tescili ilanı üç ay sürer. Yayından itibaren üç ay süre ile yapılacak itirazlar beklenir. İtiraz yoksa faydalı model başvurusunun tesciline karar verilir. 

Başvuru sahibi belge düzenleme ücretini yatırarak tescili kesinleştirir. 

Tıpkı patent tescillerinde olduğu gibi faydalı model tescili sahipleri de yıllık yenileme ücreti yatırırlar. Yıllık sicil kayıt ücreti olarak adlandırılan bu ücret faydalı model tescilinin başvuru tarihinden itibaren her yıl dönümü öncesinde yatırılmalıdır. Yıllık ücretleri yatırılmayan faydalı model belgeleri geri çekilmiş kabul edilir ve artık koruma sağlamazlar.

Faydalı Model Tescili hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Share |
Copyright © 2011 | Optimum Patent | Tüm Hakları Saklıdır... Patent tescil - Marka tescil - Patent nedir - Faydalı model - endüstriyel tasarım - Site Haritası - Rss - Seoreklam.com - Hürriyet ilan
Ad Soyad Telefon