Dünya patenti var mı?

Genel olarak tesciller başvuruldukları ülkede bir tescil kapsamı yaratırlar. Bu anlamda bir dünya patentinden söz edilemez.

Bir patentin dünyanın bütününde koruma sağlaması için süresinde her ülkenin (patent sistemini kabul etmiş olan) ilgili kuruluşuna başvuru yapılmış olması gerekir. Fakat bunun yanında tek bir başvuru ile birden çok ülkede patent alınabilmesini sağlayan uluslar arası çalışmalar da yürütülmektedir.

Buna örnek olarak Avrupa Patent Sistemi, Patent İşbirliği Anlaşması, Avrasya Patenti gibi uygulamaları gösterebiliriz. Bu anlaşmalarla dünyanın tamamında olmasa da önemli bir çok ülkede tek bir başvuru yada inceleme ile patent alınabilmektedir.

Fakat bu anlaşmalarda tescillerin ülkesel olması gerçeğini değiştirmemekte sadece birden fazla ülkede gerçekleşecek müstakil tescillerin prosesini basitleştirmektedir.

Share |
Copyright © 2011 | Optimum Patent | Tüm Hakları Saklıdır... Patent tescil - Marka tescil - Patent nedir - Faydalı model - endüstriyel tasarım - Site Haritası - Rss - Seoreklam.com - Hürriyet ilan
Ad Soyad Telefon